Oklahoma State University

Summer 1998 Participants

 

Effie Ashley
Navajo
Arizona

Jamie Bartgis
Cherokee
Oklahoma

B.J. Boyd
Cherokee
Oklahoma

Joseph Cook
Chippewa
Arkansas

Andrea Dudley
Cherokee
Oklahoma

Nannette Hazelwood
Seminole
Oklahoma

Andrian Maxey
Creek
Oklahoma/California

Corey Munoz
Cherokee
Oklahoma

Shilo Shaw
Confederate Tribe of Warm Springs
Oregon

Brian Whitlock
Cherokee
Oklahoma

Summer 1999 Participants

Stephanie Babb
Cherokee
Oklahoma

Dylan Burns
Cherokee
Oklahoma

Jeremy Charles
Cherokee
Oklahoma

Rebecca Cling
Navajo
Arizona

Julie Dorton
Kiowa
Oklahoma

Marcie Gilliespie
Cherokee
Oklahoma

Ernestine Green -Turner
Chickasaw
Oklahoma

Rachelle Hix
Cherokee
Oklahoma

Randall Joe
Navajo
Arizona

Mary LeRoy
Absentee Shawnee
Monatana

Michael Little Owl
Gros Ventree
Montana

Lahoma Schultz
Creek
Oklahoma

Rebecca Studie
Cherokee
Oklahoma

Dagmar Thorpe
Sac &Fox
Oklahoma

Kyla Vann
Cherokee
Oklahoma

Shelly Wadsworth
Blood Tribe
Canada

Christie Waterman
Seminole
Oklahoma

Summer 2000 Participants

Jesse Abernathy
Cheyenne River Sioux
South Dakota

Kathalena Avendano
Cherokee
Oklahoma

Kristie Balnd
Choctaw
Oklahoma

Denise Casillas
Cheyenne River Sioux
South Dakota

Melanie Cain
Santa Clara Tribe
New Mexico

Joshua Gibson
Choctaw
Oklahoma


Renee Lightfoot
Cherokee
Oklahoma

Joanna Mashunkashey
Osage
Oklahoma

Henry OldHorn
Crow
Montana

Will Shukamolah
Navajo/Kiowa/Osage
Oklahoma/Arizona

Tamara Wilburn
Creek
Oklahoma

Deana Williams
Choctaw
Oklahoma

Sadie Willmon
Western Delaware
Oklahoma

Theresa Wisner
Creek
Oklahoma

Summer 2001 Participants

Kelly Blair
Choctaw
Oklahoma

Benita Bigfoot
Northen Cheyenne
Montana

Stanna Brazeel
Cherokee
Oklahoma

Alysa Goodfox
Osage
Oklahoma

Francis Grant
Sac & Fox
Oklahoma

Gladys Haikey
Creek
Oklahoma

Kimberly Haney
Seminole
Oklahoma

Julie Purcell
Chickasaw
Oklahoma

Jenese Talayumptewa
Hopi, Navajo
New Mexico

Ruth Zephier
Yankton, Sioux
South Dakota

Summer 2002 Participants

Anita Warior
Ponca
Oklahoma

Emely Storz
Cherokee
Oklahoma

Jordanna Sanders
Navajo
Arizona

Lana Olivo
Choctaw
Oklahoma

Sherry Robinson
Chippawa/Ojibwe
Ohio

Stephanie Wells
Omaha
Nebraska

Wilma Rhodd
Ponca
Oklahoma

Summer 2003 Participants

Sharon Lee
Navajo
New Mexico

Katherine LeRoy
Pawnee/Ponca
Oklahoma

Pamela King
Navajo
Oklahoma

Marvin Notah
Navajo
New Mexico

Rachell Allen
Chickasaw
Oklahoma

Perry Heath
Comanche
Oklahoma

Mallory Ruleford
Cherokee
Oklahoma

Thaylia Yazzie
Navajo
Arizona

Jesse Pacheco
Choctaw
Oklahoma

Lauretta Tully
Navajo
Arizona

Summer 2004 Participants

Amberly Atene
Navajo
Arizona

Amanda (Beard) Crawfor
Pawnee
Oklahoma

Erin Cooeyate
Zuni
New Mexico

Tim Kauley
Kiowa
Oklahoma

Ona Knoxsah
Prairie Band Potawatom
North Dakota

Adele Lawson
Navajo
New Mexico

Erica Littlewolf
Northen Cheyene
South Dakota

Maria Welch
Navajo
Arizona

Brenda Yazzie
Navajo
Arizona

Summer 2005 Participants

Laryn Burns
Cherokee
Oklahoma

Angela Carlile
Choctaw
Oklahoma

Lorencita Charleston
Navajo
Arizona

Rosalie Flores
Pima Maricopia
California

Electa Hare
Pawnee
Oklahoma

Christopher Lee
Navajo
Arizona

Cheryl Luna
Navajo
Arizona

Jana Prasek
River Sioux
South Dakota

Erica Ridgley
Cherokee
Oklahoma

Molly Ware
Creek
Oklahoma

Summer 2006 Participants

Sammuel Blythe
Choctaw
Oklahoma

Barton Cartwright
Eastern Band Cherokee
Oklahoma

Newman Clark
Navajo
Arizona

Kyle Hill
Turtle Mountain Chippe
South Dakota

Greg Holuby
Creek
Oklahoma

Jake Roberts
Creek
Oklahoma

Crystal Springer
Sac and Fox
Oklahoma

Christine Wood
Osage/Quapaw
Oklahoma

Judy Wright
Westerm Cherokee
Oklahoma

Summer 2007 Participants

Cori Bazemore
Seneca Iroquois
South Dakota

Jasmine Bigler
Creek
Oklahoma

Michelle Brandser
Navajo
Arizona

Amber Brough
Ottawa of OK
Oklahoma

Lisa Gooday
Ft. Sill Apache
Oklahoma

Alicia Henson
Cherokee
Oklahoma

Jacob Hudspeth
Peoria Tribe of OK
Oklahoma

Cynthia Johanson
Yankton Sioux
South Dakota

Ona Mitchell
Navajo
Arizona

Tyson Sam
Navajo
Arizona

Marti Velez
Cherokee
Oklahoma

Lily White
Ponca/Cherokee
Oklahoma

Ericke Willie
Navajo
Arizona

Summer 2008 Participants

Kristopher Bradley
Cherokee
Oklahoma

Stacey Buffalohead
Ponca
Oklahoma

Jefferies Davis
Cherokee
Oklahoma

Christi Habrock
Choctaw
Oklahoma

Kellie Nelson
Choctaw
Oklahoma

Elysia Lupe
White Mtn. Apache
Arizona

Rustin Poorboy
Cherokee
Oklahoma

Parker Shaw
Choctaw/ Chickasaw
Oklahoma

Summer 2009 Participants

Jake Butler
Choctaw
Oklahoma

Alyssa Chaney
Creek
Oklahoma

Ashleigh Coser
Creek/Choctaw
Oklahoma

Lucinda Kinsel
Navajo
New Mexico

Lauren Kirk
Creek
Oklahoma

Victoria O'Keefe
Cherokee/Seminole
Iowa

Sarah Rhodes
Kiowa
Oklahoma

Brook Hill
Creek
Oklahoma

Summer 2010 Participants

Priscilla Jake
Navajo
Arizona

Jenifer VanSchuyver
Potawatomi
Oklahoma

Sean Seabridge
Osage
Oklahoma

Daniel Simms
Rosebud Sioux
South Dakota

Elizabeth Thompson
Chickasaw
Oklahoma

Ben Still
Muscogee Creek
Oklahoma

Sade HorseChief
Pawnee, Cherokee
Oklahoma

Patrick Kollars
Seneca-Cayuga
Oklahoma

Summer 2011 Participants

Heather Adams
Choctaw
Oklahoma

Ashley Cole
Potawatomi
Oklahoma

Monika Honeyestewa
Laguna
New Mexico

Jobe Shuart
Potawatomi
Oklahoma

Taclesia Bolar
Muscogee Creek
Oklahoma

Skye Crank (Konrad)
Choctaw
Oklahoma

Summer 2012 Participants

Michael Dunn
Cherokee
Oklahoma

Kateri Fletcher
Cheyenne & Arapaho
Oklahoma

Gracie Jamison
Chickasaw
Oklahoma

Ashley Newcomb
Cherokee
Kansas

LeslieO'Connor
Comanche
Oklahoma

Jonathan Sofian
Osage
Oklahoma

Farrah Tsosie
Navajo
New Mexico

Evan White
Absentee Shawnee
Oklahoma